23.11.2023. u Podgorici u UN Eko zgradi održan je sastanak na kojem su predstavnici ustanova koje su učestvovale u pilotiranju Porodično orjentisane rane intervencije (PORI) predstavili svoje rezultate i naučene lekcije, i nakog čega su dogovoreni naredni koraci. Na sastanku osim učesnika projekta učestvovali i predstvanici Ministarstva prosvjete, Ministarstva zdravalja i Ministarstva rada i socijalnog staranja. Na sastanku su donešeni sledeći zaključci:
- Učesnici su konstatovali koristi i vrijedne rezultate pilotiranog intersektorskog modela rane intervencije i rane detekcije.
- Strategija ranog razvoja djeteta (2023-2027, usvojena 27.10.2023), u okviru cilja “2. Usluge ranog razvoja su jednako dostupne i kvalitetne u svim fazama razvoja djeteta uz osnažene porodice, koje su uključene na partnerskoj osnovi”, ima “Operativni cilj 2.6: Unaprijeđena koordinacija svih ključnih aktera od značaja u cilju uspostavljanja sistema za pružanje savremene rane intervencije utemeljene na dokazima” sa aktivnostima vezanim za multisektorski model rane intervencije i ranu detekciju (akcioni plan važi dvije godine). Dalje širenje modela porodično orijentisane rane intervencije biće predmet razmatranja radnog tijela za implementaciju Strategije ranog razvoja djeteta.
- Obuku za porodično orijentisanu ranu intervenciju akreditovao je Zavod za socijalnu i dječju zaštitu a dostavljen je i Zavodu za školstvo. Vodič za porodično orijentisanu ranu intervenciju je u završnoj fazi izrade, i biće podijeljen sa ministarstvima na mišljenje i odobrenje.
- UNICEF je spreman da i dalje podržava Kotor i Bijelo Polje u sprovođenju pilota, a druge opštine u dogovoru sa ministarstvima (shodno stavci br. 2).